Často kladené otázky

FAQ

Cestovanie s deťmi

Na oficiálnej webovej stránke leteckej spoločnosti LOT si môžete kúpiť lístok pre dieťa aj dospelého. V prípade, že budete chcieť kúpiť lístok len pre dieťa, musíte tak urobiť v kontaktnom centre tejto aerolinky. Na to budete potrebovať rezervačné číslo dospelého.

Dieťa je podľa právnych predpisov cestujúci vo veku 5 – 12 rokov. V prípade, že dieťa bude cestovať samé, musíte mu zakúpiť v kontaktnom centre LOT službu Detská asistencia. Dieťa mladšie ako 12 rokov môže cestovať s osobou staršou ako 16 rokov a vtedy si je možné zakúpiť letenku na oficiálnej stránke spoločnosti LOT. Deti vo veku 12 – 16 rokov môžu cestovať samé.
V prípade, že je dieťa mladšie ako 2 roky, môže sedieť v autosedačke (s príslušnými schváleniami a certifikátmi). Inak dieťa cestuje na kolenách dospelého. V lietadlách sú však aj sedadlá, ktoré sú špeciálne upravené pre tých najmenších cestujúcich.
Keď cestujete s dieťaťom, môžete mu vziať jedlo v tekutej forme. Jeho objem však nesmie presiahnuť limit 100 ml. Okrem toho je povolená aj dojčenská výživa. Ak budete so sebou brať na palubu lietadla väčšie množstvo tekutín a jedlo pre dieťa, môže vám byť na letisku vykonaná podrobnejšia bezpečnostná kontrola.
Áno, avšak za istých podmienok. Táto možnosť je dostupná len na letoch, ktoré sú prevádzkované lietadlom Boeing 787 Dreamliner. Podmienkou je tiež hmotnosť dieťaťa, ktorá nesmie presiahnuť 12 kg a výška nesmie byť viac ako 75 cm. Keď si budete chcieť rezervovať postieľku pre dieťa, obráťte sa na kontaktné centrum aerolinky LOT.
LOTEK je maskot aerolinky LOT. Môžete ho stretnúť v detskom kútiku na letisku Chopin vo Varšave. Je veľmi milí ku všetkým cestujúcim, obzvlášť k tým najmladším a zase naopak aj k najstarším. Zaobstarať si môžete aj jeho napodobizeň v súpravách hračiek.

FAQ

Check – in

Najjednoduchším spôsobom je online check-in, ktorý je možné vykonať najskôr 36 hodín pred plánovaným odletom. Avšak niektoré letiská túto možnosť neponúkajú, preto je potrebné odbavenie sa priamo na letisku. Check-in je bezplatný.
Ak je let prevádzkovaný leteckou spoločnosťou LOT, bude vaša batožina prevezená až do cieľovej destinácie.
Batožinu si je možné odbaviť 24 hodín pred odletom z nasledujúcich destinácií: Varšava, Kodaň, Štokholm, Düsseldorf, Frankfurt, Mníchov, Viedeň a Ženeva.
Problémom je najčastejšie uvedenie nesprávnych údajov. Skontrolujte si preto číslo rezervácie a vaše meno. Ak ste nedostali palubný lístok, odbavte sa priamo na letisku.
Nie. Na stránke leteckej spoločnosti LOT môžete vykonať check-in len pre lety prevádzkované touto aerolinkou. V prípade kombinovanej letenky vykonajte odbavenie na webovej stránke každého dopravcu.

FAQ

Rezervácia leteniek

Cestujúci si môžu rezervovať let na oficiálnej webovej stránke spoločnosti LOT, cez kontaktné centrum alebo priamo na letisku.
Základom je palubný lístok a doklad totožnosti (občiansky preukaz alebo cestovný pas).
Áno, je to možné. Stačí si len zakliknúť túto možnosť, keď si budete rezervovať letenku cez oficiálnu webovú stránku.
Áno. Stačí vybrať možnosť ,,Multi-city“.
Môžete tak urobiť pri rezervácii letenky alebo do 7 dní od jej zakúpenia, v časti ,,Spravovať rezerváciu“.
Áno, letenku môžete kúpiť akejkoľvek osobe. Nezáleží na tom, kto je platiteľ a kto cestujúci.
Svoju rezerváciu môžete zmeniť v časti ,,Spravovať rezerváciu“. Ak by ste mali akékoľvek problémy, kontaktujte zákaznícke centrum.

Pokiaľ máte letenku na akýkoľvek zrušený let, môžete si vybrať jednu z nasledujúcich možností:

  1. Zmena termínu letu:

 

- letenku môžete zmeniť bezplatne do +/- 7 dní od pôvodného dátumu cesty (ak v letovom poriadku nie sú v tom čase k dispozícii žiadne lety, počítajú sa od prvého dostupného letu)

- na zmenu termínu letenky použite formulár alebo kontaktujte zákaznícke centrum

 

  1. Zmena trasy:

- letenku za zrušený let môžete vymeniť aj za let na inej trase, ak to podmienky umožňujú

- ak bude druhá trasa cenovo vyššia, budete si musieť doplatiť

- takúto zmenu môžete vykonať prostredníctvom formulára, cestovnej kancelárie alebo zákazníckeho centra

 

  1. Vrátenie peňazí:

- pokiaľ vám nevyhovuje zmena termínu ani trasy, môžete si požiadať o vrátenie peňazí

- v prípade zrušenia letu je možné vrátiť plnú sumu za letenku a za čiastočne využitú letenku vám budú vrátené peniaze za neprecestované trasy

- o vrátenie peňazí za zrušený let si môžete požiadať vyplnením formulára

 

Aké sedadlo si môžem vybrať?
Na výber máte v rámci spoločnosti LOT 3 druhy sedadiel:

1. Sedadlo s extra priestorom na nohy: V rámci tohto sedadla si môžete vystrieť nohy a pocítiť tak vysoký komfort počas celej cesty lietadlom. Odporúča sa ho rezervovať hlavne na diaľkových letoch.

Cena:
Vnútroštátne lety: 8 €
Diaľkové lety: 27 €
Lety do Severnej Ameriky a Ázie (vrátane Uzbekistanu): 65 €
Lety do/z Astany: 28 €

2. Sedadlo v prednej časti: Buďte medzi prvými, ktorí vystúpia z lietadla! Rezervujte si sedadlo v prednej časti kabíny.

Cena:
Vnútroštátne lety: 7 €
Diaľkové lety: 18 €
Lety do Severnej Ameriky a Ázie (vrátane Uzbekistanu): 40 €
Lety do/z Astany: 20 €

3. Štandardné sedadlo: Sedadlo v zóne Standard v lietadle je ideálnou voľbou v prípade, ak chcete mať istotu, že budete sedieť spolu so svojimi priateľmi alebo rodinou.

Cena:
Vnútroštátne lety: 5 €
Diaľkové lety: 13 €
Lety do Severnej Ameriky a Ázie (vrátane Uzbekistanu): 30 €
Lety do/z Astany: 15 €

Kedy si môžem vybrať sedadlo bezplatne?
Všetci cestujúci, ktorí majú zakúpené letenky v biznis triede LOT, prémiovej ekonomickej triede LOT, prípadne členovia programu Miles & More so statusom HON Circle a Senator si môžu vybrať akékoľvek sedadlo bezplatne. Všetci ostatní si môžu vybrať miesto, avšak za príplatok.

Dôležité! Cestujúci v rámci ekonomickej triedy LOT v tarife SAVER si môžu vybrať miesto za príplatok, v tarife STANDARD si môžu vybrať bezplatne miesto v zóne Standard a v tarife FLEX okrem zóny Standard aj v prednej časti kabíny.

Je sedadlo s extra priestorom na nohy vhodné pre každého?
Takéto sedadlo sa nachádza v evakuačných radoch. Môžu tam preto sedieť len osoby, ktoré sú schopné poskytnúť pomoc v núdzovej situácii. Sedadlá s extra priestorom na nohy nie sú vhodné pre cestujúcich s deťmi a domácimi miláčikmi, ľudí mladších ako 18 rokov, s obmedzenou pohyblivosťou a tiež by si tieto miesta nemali rezervovať ľudia, ktorí dostatočne neovládajú cudzí jazyk (vyžaduje sa anglický alebo poľský jazyk).